Canisterapie v mojí praxi.

Canisterapie se mi při práci s lidmi s různým typem diagnóz velice osvědčila a mám s ní velmi dobré zkušenosti.

Konkrétně pracuji se svým psem Pukim, který má odmalička velmi vhodné dispozice canisterapii vykonávat, a tak se jí věnujeme již mnoho let a většinou s krásnými úspěchy. Dříve jsem pracovala s dospělými lidmi s mentálním postižením v chráněném bydlení, kde kromě mnohem lepší adaptace po přestěhování do chráněného bydlení byli tito lidé skrze psa i mnohem lépe motivováni k různým aktivitám a činnostem. Navíc mnoho těchto lidí mělo různé přidružené diagnózy (deprese, autismus, úzkosti, silné výkyvy nálad s nastupující agresí atd.), se kterými se pracovalo mnohem lépe pomocí psa. Pes byl zde nedocenitelný pomocník. Velmi dobrou zkušenost jsem měla s velmi uzavřenými klienty, kteří se právě díky psovi více rozpovídali, otevřeli se a zadaptovali v novém prostředí.

Časem jsem začala více pracovat s dětmi a jelikož pes Puki je takové stále nadšené dítě, práci s dětmi si zamiloval a snad všechny děti si dříve či později zamilovaly jeho. Práce s dětmi formou různých úkolů a her doslova hravě sama plynula a i ty nejvíce stydlivé či téměř nekomunikující děti se s nadšením do her s Pukim po nějaké době zapojily také. Takovou otevřenost a spontánnost u dětí je vždy krásné pozorovat.

Děti dovedou vnímat a přijímat energii ze psa upřímně, spontánně a bez životem naučených rozpaků a zábran a často si děti a psi tak nějak zvláštně rozumějí, jako by měli svoji vlastní řeč. Pes je přítelem, společníkem, dítě s ním udržuje hmatový a zrakový kontakt, dítě se na psa soustředí, hraje si s ním, spontánně s ním navazuje komunikaci, dává mu povely, které pes s nadšením za dobroty vykonává. Pes aportuje balon a čeká, až bude moct aportovat znovu a je u toho stále veselý a radostný. Pes je velký stimulátor psychický, fyzický a sociální. A právě toho se dá v canisterapii velmi dobře využít.

Pes nám může mnohé nabídnout, mnohé naučit a mnohé v nás rozvinout. A tento proces je vždycky krásný, smysluplný a konstruktivní.

Monika Štulířová,
canisterapeutka a lektorka hiporehabilitace

Kamenitý vrch, z. s.

Zvažujete, jestli by canisterapie mohla být přínosná i pro Vaše dítě? Napište nám na info@kamenityvrch.cz a rádi Vám poradíme.