Psychoterapie 

Pojem terapie je spojován s léčbou. V případě psychoterapie pak hovoříme o léčbě duše.

 

V praxi se můžeme setkat s různými psychologickými směry. Některé jsou direktivní, jiné nedirektivní, mohou být zaměřené na klienta, na hluboké rozhovory, úkoly, práci s tělem aj. Aby psychoterapie byla účinná, je důležité si zvolit nejen vhodný směr, ale i vhodného terapeuta. Základním stavebním kamenem účinné terapie je pak důvěra a bezpečí, které panuje mezi klientem a terapeutem.

 

A jak psychoterapie funguje?

V žádném případě nečekejte návody nebo rady, jak vyřešit vaši situaci. Nečekejte ani zázraky na počkání. Správný terapeut se především ptá. Svými dotazy vás přivede k vlastnímu řešení, porozumění a sebepoznání. Jeho prostřednictvím můžete získat vhled do různých životních situací. Překonat trauma, rozpoznat nefunkční návyky a přesvědčení, které vám život komplikují. Ty lze následně i změnit. Psychoterapie navíc pomáhají zvládat i různá psychická onemocnění či nežádoucí psychické stavy. Mohou vám také pomoci zmírnit či zcela eliminovat úzkosti a deprese. A je-li to třeba, mohou být do terapie zapojeni vaši blízcí (partneři, děti, rodiče…).

Kdy je vhodné psychoterapeuta vyhledat?


- když zažíváte úzkosti,
- máte podezření na psychické onemocnění,
- čelíte traumatu,
- prožíváte depresivní stavy,
- čelíte náročné životní situaci,
- chcete-li více porozumět sami sobě a žít naplňující život.

Výčet samozřejmě není kompletní. Psychoterapeuta je vhodné vyhledat kdykoliv, kdy vnímáte, že by vám rozhovor s nestranným odborníkem mohl pomoci. Zároveň se v dnešní době (a díky za to!) jedná o zcela normální věc. Nemusíte si hrát na hrdinu. Naopak, hrdinství může spočívat v tom, že si umíte říct o pomoc! A nebojte, psychoterapeuti jsou vázáni mlčenlivostí. Vše tedy zůstane jen mezi vámi a vaším psychoterapeutem.

Zuzana Boháčová

psychoterapeutka, lektorka, koučka

info@zuzanabohacova.cz
+420 777 801 454

www.zuzanabohacova.cz